keeping tabs

I’m trying to keep a note on how much I’m managing to grow in the garden. So far we’ve got:-

1 kg shallots  (€4.90)
2 kg onions   (€4.50)
~25 (small) garlic (19.35)
34 tbsps coriander leaf (€5 ?)
2kg broad beans (€12.12),  200g broad bean tips
1.78 kg oriental greens (€14)
0.1g rocket (€2)
0.340 kg broccoli raab (think I forgot to record another cut) (€5)
2.75 kg beetroot leaf (€22)
5.35 kg beetroot  (€11.77)
1.7 kg chard (€13.6)
1.3 kg turnip tops (€10)
0.600 kg  leaf lettuce (far more) ( at least €14.70)
2.06kg perpetual spinach (€16)
7.7 kg potatoes (€19.25)
200g chinese broccoli
1.37 kg peas (€5)
2.75g carrots (€7.67)
0.170g asparagus kale (forgot another cutting) (€4)

There are some vegetables like the oriental greens, turnip tops, beetroot etc that I can’t find a price for. Basically if I treat them like perpetual spinach I have a rough guestimate of having to spend about €200 to buy organically what I’ve managed to grow in the garden.

Which of course is a lie because I had to buy the seeds, and slug pellets, and other bits and bobs.

If you want to confirm that our economic system is indeed bonkers and disproportionally rewards unreality while devaluing things that actually matter then you should keep a vegetable patch or just try growing a few onions.

The vegetable that is the easiest to grow, the one that grows the quickest.and  is the least work is the one that will cost you the most in the supermarket. H has been nibbling away at the lettuce and I haven’t been keeping a record of it because it seems to insubstantial compared to vegetables that matter like onions or ones that where a lot of work like the peas. My embarrassing rocket yield was actually worth €2.

Yet my onion patch which would provide a true essential of the kitchen,  which has tied the land up for months, and attracted weeds like a big weed magnet then had to be weeded, which seemed so important is actually dirt cheap.I thought that with the amount invested in growing them that they would be something. It was just about the price of buying the packet of onion sets.  Same with the peas. Grow your peas in the right way treating the world with respect, drive in wooden stakes to keep them propped up, harvest them, shell them and freeze them. Work out how much land would be needed to provide you with those 450g bags of peas you pick up in the supermarket without thinking. Wonder how it all works…

3

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s